Gdzie kupić Kontakt
Producenci
Aqua-Speed Speedo gWinner Arena Aqua Sphere
Kontakt
Zamówienie telefoniczne:

801 000 761
33 8219 149
604 617 978
w godzinach 8-18

Zamówienia: sklep@asport.pl

Biuro Obsługi Klienta: bok@asport.pl

Gwarancje: gwarancje@asport.pl
Polecane strony

Korzyści, zalety pływania

Pływanie to doskonała rozrywka i zabawa niemal dla każdego, bez względu na wiek. Kojarzy się z latem, wakacjami, urlopem, morzem, słońcem, piaskiem czyli wszystkim co przyjemne. Dostarcza nam ono nie tylko przyjemności, ale i korzyści zdrowotnych. Jest ono jednym z najzdrowszych sportów, pływać może każdy, od niemowlaka po staruszka.

Aby nauczyć się pływać podstawowym, prostym stylem, wystarczy poświęcić nauce ok. 10 godzin. Oczywiście regularne szlifowanie umiejętności pływackich zajmuje więcej czasu, długie godziny treningów. Najłatwiej nauczyć się pływania dzieciom, jednak wiele osób nie odwiedza basenu zbyt często z różnych powodów i z czasem ta umiejętność zanika. Jednak pływać warto, ponieważ czynność ta ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie, psychikę, a poza tym często pomaga w odchudzaniu, spalając tłuszcz i kształtując ładną sylwetkę.

Pływanie a zdrowie

Pływanie hartuje, pozytywnie wpływa na układ odpornościowy, nie przeciążając go, ale mobilizując do pracy. Poza tym pomaga poprawić wydolność i wytrzymałość organizmu. Dodatkowo, co dla wielu osób nie jest bez znaczenia, opóźnia procesy starzenia się organizmu, wzmacniając całe ciało i tkankę łączną. Rozluźnia, sprawia, że osoba po wyjściu z basenu nie czuje się zmęczona mimo dużego wysiłku fizycznego, lecz wypoczęta. Ma na to wpływ to, że powolne ruchy w wodzie w innym niż zazwyczaj ułożeniu ciała i głębokie oddechy sprawiają, iż krew krąży szybciej i jest lepiej natleniona. Do tego woda podczas ruchu faluje dodatkowo masując ciało, co daje relaksujący efekt.

Pływanie ma pozytywny wpływ także na układy nerwowy, krwionośny i oddechowy. Poprawia przepływ krwi i jej dopływ do mózgu. Systematyczne uprawianie, nawet amatorsko, tego sportu sprawia, że serce lepiej pracuje, jest wydolniejsze i nie obciążone. Pływanie korzystnie wpływa również na ciśnienie krwi. Dzięki wydłużonemu, pogłębionemu oddechowi poprawia się pojemność życiowa płuc oraz związana z nią wydolność fizyczna.

Również na kręgosłup wpływ tego sportu nie jest bez znaczenia. Podczas pływania wzmacniają się mięśnie pleców, co przyczynia się do zmniejszenia ryzyka powstawania skrzywień kręgosłupa u dzieci, a u dorosłych do zachowania prostej sylwetki, a także redukcji bólu np. w chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa. Ponadto udowodniono, że regularne pływanie w pewnym stopniu zabezpiecza przed powstawaniem osteoporozy dlatego, że zwiększa gęstość tkanki kostnej.

Pływanie wzmacnia także siłę mięśni, polepsza kondycję i ogólną wydolność organizmu, a świadomość, że umie się pływać, pozwala czuć się w wodzie bezpiecznie. Dodatkowo umiejętność ta jest niezbędna, by uprawiać żeglarstwo, windsurfing czy kajakarstwo.

Pływanie dla dzieci

Stres, jakiemu dzieci poddane są w szkole, może doprowadzić do powstania nerwic. Aby temu zapobiec, warto posłać dziecko na naukę pływania na basenie. Kontakt z wodą i ruch działają relaksacyjnie, odstresowują. Do tego rozwijają siłę, wytrzymałość i poprawiają koordynację ruchową. Wzmacnia to pewność siebie u dziecka, jak również zapobiega powstawaniu nerwic lękowych. Tego rodzaju wysiłek fizyczny ma pozytywny wpływ na serce i płuca u dzieci, a także na kształtowanie kręgosłupa, szczególnie u dzieci z wadami postawy.
Cenną informacją dla rodziców jest fakt że pływanie jest bezpieczne, bardzo rzadko powoduje kontuzje i urazy.
Dzieci bardzo szybko uczą się pływać a optymalnym wiekiem do rozpoczęcia nauki może być już niemowlęctwo. Więcej o zaletach zajęć na basenie dla najmłodszych piszemy TUTAJ.

Pływać mogą nawet dzieci z astmą czy zapaleniem stawów - oczywiście wtedy należy skorzystać z porady lekarza, który ustali, czy dziecko na danym poziomie zaawansowania choroby może podejmować taki rodzaj wysiłku fizycznego. Niemniej pływanie ma tak dobroczynny wpływ na zdrowie i jest mało kontuzjogenne, że często zaleca się je dzieciom z chorobami przewlekłymi. Również dzieci i młodzież z otyłością lub nadwagą powinny pływać, ponieważ ten wysiłek przyczynia się do spalania tłuszczu i redukcji wagi szybciej niż inne.

Pływanie a odchudzanie

W odchudzaniu zarówno dieta, jak i ćwiczenia fizyczne odgrywają dużą rolę. Jednak niektóre rodzaje ćwiczeń nie dla wszystkich się nadają, np. bieganie, które bardzo obciąża stawy, nie jest wskazane dla osób z wysokim ciśnieniem oraz dla tych, które przeszły urazy kończyn. Tymczasem pływanie jest idealnym sportem niemal dla wszystkich, nie jest kontuzjogenne, a po wyjściu z wody nie czujemy się zmęczeni. Specyfiką tego sportu jest ruch i doskonalenie techniki, a nie szybkość, jak w bieganiu czy jeździe na rowerze. Dlatego też każdy może sobie dobrać takie tempo pływania, jakie mu odpowiada, a przy okazji nie martwić się o to, że ta aktywność nie pomoże w zrzuceniu wagi.
Pływanie świetnie relaksuje, odpręża, ale i daje zastrzyk pozytywnej energii. Nie męczy tak jak bieganie, rower czy fitness, a efekty odchudzające i wyszczuplające sylwetkę są równie szybkie. Intensywnie spędzony na basenie czas to od 300 do 500 kcal spalonych w ciągu godziny. Jeżeli chcemy zrzucić wagę, warto odwiedzać basen 2 do 3 razy w tygodniu na minimum godzinę. Efekty zobaczymy już po miesiącu.
Pływając nie tylko chudniemy, ale i wzmacniamy mięśnie i przyczyniamy się do redukcji cellulitu. Dzieje się tak dlatego, że woda opływając ciało masuje je. Poza tym osoby bardzo otyłe nie powinny biegać, a pływanie jest dla nich wręcz stworzone. Oczywiście w tym przypadku sama aktywność fizyczna nie wystarczy by schudnąć, osoby te potrzebują jeszcze dobrze dobranej diety.

Aqua-aerobic i aqua spinning

W basenie można nie tylko pływać, ale także ćwiczyć aqua-aerobik lub aqua spinning. Aqua-aerobic to rodzaj aerobiku w wodzie, z prostymi układami choreograficznymi i z wykorzystaniem różnego rodzaju przyrządów. Taki rodzaj ćwiczeń jest bardzo bezpieczny i efektywny, idealny nawet dla osób z nadwagą, po przebytych urazach układu ruchu oraz z osteoporozą. Do zalet aqua-aerobiku można zaliczyć: wysmuklenie ciała, redukcję tkanki tłuszczowej i cellulitu, wzmocnienie mięśni i odciążenie kręgosłupa oraz odprężenie i poprawę samopoczucia.



Aqua spinning to zajęcia podczas których ćwiczy się na rowerach zanurzonych w wodzie. Są doskonałe zarówno dla osób chcących schudnąć, jak i dla tych, które chcą wzmocnić swoje mięśnie. Jest to rodzaj treningu kolarskiego, który odbywa się przy motywującej do ćwiczeń, dynamicznej muzyce. Podobnie jak pływanie, tego rodzaju zajęcia są polecane osobom w każdym wieku, nawet starszym otyłym, po operacjach, chcących wzmocnić się fizycznie. Aqua spinning ma korzyści podobne do aqua-aerobiku, a poza tym nie zawiera w sobie elementu rywalizacji, jako że odbywa się na rowerach stojących w wodzie.