Gdzie kupić Kontakt
Producenci
Aqua-Speed Speedo gWinner Arena Aqua Sphere
Kontakt
Zamówienie telefoniczne:

801 000 761
33 8219 149
604 617 978
w godzinach 8-18

Zamówienia: sklep@asport.pl

Biuro Obsługi Klienta: bok@asport.pl

Gwarancje: gwarancje@asport.pl
Polecane strony

Nauka pływania dla najmłodszych

Naukę pływania najlepiej zacząć, kiedy dziecko ma minimum dwa miesiące, ponieważ wtedy jeszcze utrzymuje się odruch z życia płodowego polegający na tym, że niemowlak nie otwiera automatycznie ust, kiedy zanurza się w wodzie. Odruch ten zanika około 6-8 miesiąca życia dziecka. Nauki pływania nie należy rozpoczynać, jeśli maluszek nie potrafi samodzielnie trzymać główki.

Korzyści dla maluszka

Im wcześniej zaczniemy naukę pływania, tym lepiej dla naszego dziecka. Powodów jest wiele, a główne z nich, to: tak małe dzieci nie boją się jeszcze wody, a odczucia związane z przebywaniem wody pomagają kształtować umiejętności ruchowe oraz zintensyfikować rozwój mięśni, układu kostnego i nerwowego. Poza tym podczas pływania rozwija się i pogłębia więź emocjonalna między dzieckiem a rodzicem oraz następuje pozytywny rozwój emocjonalny, maluch jest bardziej odważny. Dodatkowo wzmocnienie wszystkich grup mięśniowych sprzyja szybszemu rozwojowi, dziecko szybciej zaczyna siadać, raczkować i chodzić.

Przygotowanie niemowlaka

Zanim rozpoczniemy zajęcia, koniecznie trzeba przygotować do tego dziecko, oswoić zarówno z wodą, jak i z obecnością wielu osób w jednym miejscu. W tym celu trzeba wychodzić z dzieckiem w miejsca, gdzie jest tłoczno, wydłużać stopniowo czas codziennych kąpieli, ponieważ zajęcia na basenie trwają około 30 minut oraz delikatnie obniżać temperaturę wody w czasie kąpieli, choć trzeba pamiętać, że dziecko odczuje nawet jeden stopień mniej.

Przed pierwszymi zajęciami można dziecko nakarmić najpóźniej do 30 minut. Nie należy go również smarować oliwką czy kremem, w przeciwnym razie niemowlak może się wyślizgnąć z rąk podczas zabawy w wodzie. Koniecznie trzeba zabrać ze sobą na pływalnie ręcznik dla maluszka, tak aby tuż po wyjściu z wody móc go do sucha wytrzeć. Po zajęciach powinno się poczekać około 30 minut zanim opuścimy budynek - zapobiegnie to złapaniu przeziębienia przez dziecko.

Jak wybrać pływalnię?

Przed pierwszymi zajęciami na basenie zwróćmy uwagę na to, czy basen posiada łatwy dojazd i parking, a w środku obiektu czy jest miejsce, w którym można spokojnie przewinąć dziecko lub je nakarmić. Przewijaki powoli stają się standardem na wielu basenach, ale zawsze warto wcześniej zorientować się, czy dany basen dysponuje specjalnym, wydzielonym miejscem dla rodziców z dziećmi. Ważne jest także, gdzie znajduje się szatnia i jak daleko trzeba przejść do niej po wyjściu z basenu, jak również temperatura wody - najlepsza ma ok. 31 - 33°C. Zwróćmy też uwagę na sposób uzdatniania wody w basenie - najlepiej by woda była ozonowana lub chlorowana.

Poza tym dokładnie sprawdźmy, kim jest osoba, która prowadzi zajęcia. Musi mieć ona certyfikat instruktorski oraz przeszkolenie z zakresu prowadzenia zajęć z małymi dziećmi na pływalni. Nie wstydźmy się poprosić o pokazanie odpowiednich zaświadczeń - to bardzo ważne, w końcu chodzi o bezpieczeństwo dzieci.

Pierwszy raz z maluszkiem na basenie

Na pierwsze zajęcia trzeba obowiązkowo zabrać kostium, czepek, ręcznik, mydło i klapki dla siebie, a dla maluszka dwa ręczniki, kosmetyki, obowiązkowo specjalną pieluszkę do pływania i zwykłą pieluchę na zmianę. Poza tym niezbędne jest zaświadczenie od pediatry, że nie widzi przeciwwskazań do zajęć w wodzie.

Najlepiej zdecydować się na "lekcje" pływania w zorganizowanej formie, ponieważ na początku obecność profesjonalnego instruktora jest nie do zastąpienia. Nie tylko pokaże jak ćwiczyć, ale i pomoże w momencie, gdyby dziecko przez przypadek zachłysnęło się wodą.

Jedno z rodziców musi być obowiązkowo na basenie razem z maluszkiem na każdych zajęciach. Podczas pierwszej wizyty na basenie powinno się przytulać do siebie dziecko i delikatnie polewać je wodą, tak by czuło się bezpieczne, a jednocześnie mogło rozglądać się wokół i poznawać nową, otaczającą je rzeczywistość. Po pewnym czasie maluszek przyzwyczaja się do wody i wtedy możemy delikatnie położyć go na brzuszku, łapiąc je pod pachami i podstawiając kciuk pod brodę, by nie zanurzyło głowy. Najlepiej nałożyć dziecku gumowe rękawki, aby poprawić komfort i bezpieczeństwo. Następnie można spróbować chodzić w wodzie z dzieckiem, kładąc je raz na pleckach, raz na brzuszku i mocno trzymając. Podczas zajęć należy bawić się z dzieckiem tak, by pływanie kojarzyło mu się z zabawą i przyjemnością.